Notable past VISA athletes


Sailing Medal Winners

1988 Olympics Seoul, Korea

  • Silver – Peter Holmberg Finn

2010 Youth Olympic Games, Singapore

  • Gold – Ian Barrows Byte

Pan American Games

1995 Pan American Games Mar Del Plata, Argentina

Silver – Lisa Neuburger Windsurfing

Silver – Peter Holmberg, Christopher Neal, Christian Rosenberg Maurice Krug – J-24

CAC Games

1966 CAC Games San Juan, Puerto Rico

Silver – Rudy Thompson & John Hamber Flying Dutchman

1974 CAC Games Santo Domingo, Dominican Republic

Gold – Art Andrews Finn

1982 CAC Games Havana, Cuba

Gold – Kenny Klein windsurfing

1986 CAC Games Santo Domingo, Dominican Republic

Silver – Peter Holmberg

Bronze – John Holmberg Laser

1993 CAC Ponce, Puerto Rico

Gold – Lisa Neuberger Windsurfing

2002 CAC Games San Salvador, El Salvador

Gold – Anthony Kotoun Laser

2006 CAC Games Cartagena, Columbia

Gold – Cy Thompson Laser

Virgin Islands Sailing Delegations to the Olympics

1968 Mexico City

  • John Hamber & Rudy Thompson Flying Dutchman
  • Per Dohm Finn

1972 Munich Olympics

  • John Foster
  • Richard Griffin
  • John Hamber
  • Richard Holmberg
  • Peter Jackson
  • David Kelly
  • Kenneth Klein Sr.
  • Henry Jackson

1976 Montreal

  • Toya Andrew
  • Louise Johnson
  • Art Andrew
  • John Foster
  • Doug Graham
  • Dick Johnson
  • Tim Kelbert
  • Dan Morrison
  • James Beatty
  • Janet Beatty

1984 Los Angeles

  • Richard Johnson Delegate
  • Jean Braure
  • Daniel Dickson
  • John F Foster & John P Foster Star
  • Peter Holmberg Finn
  • Kirk Grybowski
  • John Holmberg
  • Kenneth C. Klein Windsurfing
  • Al Lang
  • Marlon Singh
  • Trace Tervo
  • Eric Zucker
  • Per Dohm, Coach
  • Lyn Reid, Team Leader
  • Windsurfing Exhibition
  • Chris Thompson
  • Lisa Penfield

1988 Seoul

  • Luke Bauldauf Windsurfing
  • John F. Foster & John P. Foster Star
  • Peter Holmberg Finn
  • John Braure & Hans Reiter Tornado
  • Per Dohm, Coach
  • Lyn Reid, Delegate

1992 Barcelona

1996 Atlanta

  • Lisa Neuburger Windsurfing
  • Paul Stoeken windsurfing
  • Wade Aust, Coach
  • Lyn Reid, Delegate

2000 Sydney

2004 Athens

  • Tim Pitts Laser

2008 Beijing

  • Thomas Barrows Laser
  • Phillip Shannon, Coach

2012 London

  • Cy Thompson Laser
  • Mimi Roller Laser Radial
  • Phillip Shannon, Team Leader

2016 Rio de Janeiro

  • Cy Thompson Laser
  • Phillip Shannon, Team Leader